אף לא מילה

9.4-22.5.2021

 

גבי קלזמר – אף לא מילה, היא תערוכת ציורים חדשים משנה אחת 2020 אשר תציג בגלריית גבעון בתל אביב בין התאריכים 9 לאפריל – 15 למאי 2021

זו תערוכת היחיד הראשונה בתל אביב מאז תערוכתו המקיפה במוזיאון תל אביב בשנת 2014 לאחר תקופה של כחמש שנים בה שימש דיקן הפקולטה לאמנויות המדרשה בבית ברל.

בשנה האחרונה החל קלזמר מהלך חדש בציור – מהלך של הסתרה, של חשיפה אף בדרך של ביטול והצפנה. ציור בשכבות העולות על פעולות ציור קודמת על הבד בו בזמן שההחלטות או הקביעות הציוריות נעשות זו לאחר זו, זו מעל זו. ציורים בעלי עושר צורני ורמת צבעוניות עזה המשלבים כמה תהליכים ציוריים זה על גבי זה גם במובן הזמן. זהו אינו אירוע ציורי אחד – אלא אירוע ציור שמקורו בסינתזה של שלבים ונתחים באופני העשייה, החומרים והצבעוניות. כך נוצר אירוע כבמלכודת המאפשר לצופה להיחשף ולהלכד בו. בתקופה, בה השיח הציבורי ובעיקר האמנותי רווי בנרטיבים טעונים ודימויים, בה מתעורר רצון למצוא מקלט או אפילו מחסה. ציור רומנטי כפי שרק צייר יכול לצייר בירושלים 2020 על סף המדבר.

נסיעה ללונדון קטעה את המהלך בעודו במלוא עוצמתו. פרק זה, מובא עתה לפני ציבור אוהבי הציור ואוהבי יצירתו של גבי קלזמר בפרט.

קלזמר נחשב לאמן מושגי כשהחל להציג בשנות השבעים. משנות השמונים הוא עוסק בציור, בפיסול, במיצג ובווידאו.

החל את דרכו באמנות כ-פסל בצמד “גבי ושרון” בעשייה אוונגרדית חשובה שיש לה ערך מצטבר בהיסטוריה של האמנות הישראלית. עם השנים, חקר את הציור תוך שהוא המשיך גם בתחום הפיסול. ציוריו ופסליו הם תוצר של בדיקת תכונות ותהליכים, משחקים ניסיוניים בחומר המניבים תוצאות מפתיעות, עתירות אפקטים והקשרים היסטוריים. היסוד הגופני פרפורמטיבי נוכח אף ביצירותיו המופשטות ביותר. הציור והפיסול של קלזמר הם בבחינת עקבות פעולה על הבד או בחלל ויוצרים חיבור מחודש – מאוחר – ליסוד התיאטרלי והמיצגי של פעילויות האמן המוקדמות.

גבריאל קלזמר, יליד ירושלים, בוגר בצלאל, המתגורר כיום בלונדון ובירושלים, בעל תואר דוקטור מהקולג’ המלכותי לאמנות, לונדון, שם הוא מל
מד.